Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
KILKA CIEKAWYCH INFORMACJI O WYJĄTKOWYM ZABYTKU
Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu to niewątpliwa perełka w panoramie Wrocławia, widoczna z wielu punktów miasta i niemożliwa do pomylenia z żadnym innym zabytkiem dzięki charakterystycznym wieżom z hełmami w kształcie iglicy. Pomimo dobudowanych w późniejszym czasie elementów renesansowych i barokowych, uchodzi za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich.
Malownicze położenie
Katedra wrocławska mieści się na Ostrowie Tumskim czyli wyspie katedralnej (ze staropolskiego: ostrów – wyspa, tum – katedra). Jest to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, gdyż gród, stanowiący siedzibę pierwszych Piastów, został założony w tym miejscu prawdopodobnie już w X stuleciu.
Dziś wrocławski Ostrów Tumski nie jest już wyspą – jedną z odnóg Odry zasypano, łącząc Ostrów z pozostałą częścią miasta. Jednak położenie nad rzeką, w sąsiedztwie innych wysp, liczne mosty i malownicze zaułki sprawiają, że jest to miejsce wyjątkowo malownicze, zachęcające do zwiedzania i spacerów.
Czwarta katedra
Katedra, którą możemy podziwiać w obecnym kształcie jest czwartą katedrą zbudowaną w tym miejscu.
Katedra Chrobrego
Po 1000 roku w okresie założenia biskupstwa wrocławskiego, w miejscu pierwszych kościołów zbudowano przedromańską katedrę w formie trójnawowej bazyliki. Za jej fundatora uznaje się Bolesława Chrobrego.
Katedra Odnowiciela
Pod koniec XI w z inicjatywy Kazimierza Odnowiciela rozpoczęto budowę wczesnoromańskiej trójnawowej katedry, z której zachowały się do dziś jedynie nieliczne detale. Większość budulca pozostałego z tego obiektu wykorzystano do budowy kolejnej katedry.
Katedra walterowska
W 1158 r biskup Walter z Malonne rozpoczął budowę okazałej romańskiej trójnawowej bazyliki kamiennej z dwiema wieżami i transeptem. Do dziś zachowały się fragmenty tej budowli, m.in. pozostałości krypty pod posadzką prezbiterium.
Katedra gotycka
Od 1244 rozpoczęto przebudowę katedry zgodnie z rozwijającym się nowym kierunkiem sztuki architektonicznej, stopniowo katedra zyskała formę gotyckiej bazyliki z dwiema strzelistymi wieżami, nowymi nawami i bocznymi kaplicami oraz licznymi detalami charakterystycznymi dla gotyku. Po licznych zniszczeniach, powodowanych pożarami lub wojnami, katedrę odbudowywano, dodając elementy renesansowe i barokowe. Obecny kształt zabytku stanowi połączenie stylów jednak zasadniczą jego część stanowi gotycki korpus.
Panorama miasta z wieży
14 sierpnia 1991 obie wieże katedry odzyskały utracone w wyniku wojennej zawieruchy hełmy i dzięki nim osiągnęły wysokość niemal 100 m. Pojedynczy hełm ma ok 37 m wysokości i waży 17 ton.
W północno zachodniej wieży zbudowano windę, którą można wjechać na taras widokowy umiejscowiony u podstawy hełmu. W pogodny dzień widać z tego miejsca nie tylko przepiękną panoramę Wrocławia ale nawet zarysy gór na horyzoncie!
Perełki architektury
Katedra wrocławska zachwyca nie tylko majestatem swej budowli ale również detalami architektury i wyposażenia. Renesansowe i barokowe kaplice, przepiękne prezbiterium z ołtarzem św. Jana Chrzciciela, obraz Madonny Sobieskiej oraz największe organy w Polsce, to tylko niektóre z perełek zabytku.